Přehled (7119 článků)

RACCOS

RACCOS je mobilní automatizovaný systém velení a řízení palby umožňující přijímat, zpracovávat a nepřetržitě vyhodnocovat informace o vzdušné a taktické situaci. Systém je plně digitalizován, značně automatizován, množství operací probíhá na pozadí, tj. bez zobrazení a s minimalizovanými požadavky na obsluhu. Informace o vzdušné situaci a povely jsou předávány v reálném čase. RACCOS zobrazuje sloučenou vzdušnou situaci, predikuje polohy cílů, poskytuje v nezbytném rozsahu přehled o vzdušné situaci vzhledem k rozmístění bráněných objektů a navrhuje optimální přidělení cíle podřízeným palebným prvkům dle jejich pozice a taktických parametrů. Systém dále slouží ke shromažďování, vyhodnocování a přípravě podkladů pro velení a řízení bojové činnosti protiletadlového vojska.
🪖︎ Martin Smíšek 🕔︎ 24.02.2024 👁︎ 288

44M Buzoganyveto

Protitanková zbraň vznikla kvôli potrebe maďarských jednotiek účinne bojovať proti moderným sovietským tankom. Maďari sa rozhodli ísť vlastnou cestou a Maďarský inštitút vojenskej vedy (HTI) navrhol vývoj mohutného reaktívneho náboja.
🪖︎ Branislav Juhász 🕔︎ 26.02.2024 👁︎ 878

MORANA (155mm samohybná kanónová houfnice)

Samohybná kanónová houfnice MORANA je určena k boji s dělostřelectvem protivníka; k umlčování a ničení míst velení, palebných prostředků, bojové techniky, prostředků logistického zabezpečení a živé síly protivníka; k boření trvalých obranných staveb a polních obranných objektů. Může vést nepřímou i přímou palbu.
🪖︎ Martin Smíšek 🕔︎ 21.02.2024 👁︎ 933

MiG-29MU1

MiG-29MU1 je ukrajinská modernizácia lietadiel MiG-29 (izdelije 9-13), ktorej cieľom bolo predĺžiť technickú životnosť lietadla na 35-40 rokov, zvýšiť schopnosti detekcie vzdušných cieľov v prednej i zadnej polosfére, zvýšenie presnosti zamerania cieľov a určenia vlastnej polohy (implementácia satelitného navigačného systému) a v neposlednom rade implementovať do lietadla monitoring aktuálnych technických parametrov lietadla, motora a ďalších palubných systémov, čo umožní zmeniť spôsob ich údržby. Súčasťou modernizácie sú aj zmeny v komunikačnom systéme tak, aby lietadlo vyhovovalo požiadavkám ICAO.
🪖︎ Ing. Štefan Bukovan 🕔︎ 26.02.2024 👁︎ 879

Dáreios III. Codomannus

Dareios III. Kodomannos byl perský velkokrál z rodu Achaimenovců vládnoucí v letech 336–330 př. n. l. Dareios III. byl poslední achaimenovský král, který ovládal celou říši, jeho krátkodobý nástupce Béssos měl v moci již jen východ monarchie.
V roce 334 př. n. l. zahájil Alexandr Veliký invazi do Perské říše a následně Peršany porazil v několika bitvách, než v roce 330 př. n. l. vyplenil a zničil jejich hlavní město Persepolis. Protože nyní byla Perská říše fakticky pod Alexandrovou kontrolou, rozhodl se Alexandr pronásledovat Dareia. Než k němu však Alexandr dorazil, byl Dareios zabit svým příbuzným Besem.
🪖︎ Webster 🕔︎ 19.02.2024 👁︎ 606

Za jeden deň v zajatí - desať rokov vo väzení

Sovietsky generál Ivan Andrejevič Laskin padol, ako tisíce ďalších, v roku 1941 do nemeckého zajatia, odkiaľ sa mu však podarilo v ten istý deň ujsť. Pretože však zatajil túto skutočnosť pred orgánmi kontrarozviedky SMERŠ, bol po niekoľkých rokoch zatknutý a neuveriteľných takmer deväť rokov väznený vo vyšetrovaceju väzbe. Vďaka svojej nezlomnosti si však nakoniec vybojoval úplnú rehabilitáciu a návrat do armády. Je iróniou osudu, že poľný maršál Paulus, ktorý sa v obkľúčenom Stalingrade jemu osobne vzdal do zajatia, bol väznený takmer rovnakú dobu ako generál Laskin.
🪖︎ Marek Čech 🕔︎ 08.01.2024 👁︎ 2024

Pionierpanzer 4KH7FA-Pi

Ženijní tank je určen k provádění ženijních prací v sestavě bojových jednotek rakouské armády, odstraňování zátarasů a následků živelných pohrom, k odstraňování silničních zátarasů, uvolňování komunikací, údržbě cest v prostoru působení jednotek a provádění zemních prací.
🪖︎ Petr Lískovec 🕔︎ 15.02.2024 👁︎ 587

24. strelecká divízia

História divízie bola, od jej vzniku v roku 1918 až po jej zničenie v roku 1941, naplnená bojmi. Či už v občianskej vojne, "zimnej vojne" proti Fínsku až po hrdinskú obranu proti útočiacim vojskám hitlerovskej koalície.
🪖︎ Marek Čech 🕔︎ 23.02.2024 👁︎ 1064

Challenger 2 LEP

V roce 2005 ministerstvo obrany uznalo, že je třeba realizovat program udržování schopností (Capability Sustainment Programme - CSP), který by prodloužil životnost tanku Challenger 2 do poloviny 30. let a zvýšil jeho mobilitu, letalitu a schopnost přežití. Do roku 2014 byl program CSP nahrazen programem prodloužení životnosti (Life Extension Programme - LEP), který měl podobný rozsah, tedy výměnu zastaralých komponent a prodloužení životnosti tanku z roku 2025 na rok 2035. Dne 22. března 2021 zveřejnilo MO dlouho očekávaný dokument Defence in a Competitive Age, který potvrdil plány britské armády na modernizaci 148 tanků Challenger 2.
🪖︎ Jiří Tintěra 🕔︎ 24.02.2024 👁︎ 954

vz. 77 DANA (152mm samohybná kanónová houfnice)

152mm samohybná kanónová houfnice vz. 77 DANA je dělostřelecká zbraň postavená na podvozku Tatra 815 VP31 29 265 8×8.1R s automatickým nabíjením schopná zabezpečit účinnou palebnou podporu činnosti pozemních vojsk.
Je určena k boji s dělostřelectvem a minomety protivníka, umlčování a ničení míst velení, palebných a radiotechnických prostředků a živé síly protivníka, boření trvalých obranných staveb a polních obranných objektů. Může vést přímou (v případě potřeby i kruhovou) a nepřímou palbu.
🪖︎ Miroslav Hlavatý 🕔︎ 18.02.2024 👁︎ 1150

Ivan IV. Hrozný - Vrah a kresťan na tróne

Veľké bojarské a kniežacie rody boli v 14. a 15. st. oporami a zároveň i odporcami moskovskej dynastie. Moc veľkého moskovského kniežaťa ich chránila pred pustošivými miestnymi vojnami i nájazdmi kočovníkov, ale zároveň sa usilovali i o spoluúčasť na tejto moci. V tomto nejednoznačnom vzťahu bojarov k panovníkovi zreteľne prevážil po smrti Vasilija III. (1533) rešpekt k autorite trónu. Postavili sa za jeho vtedy trojročného syna Ivana a ani po smrti jeho matky Jeleny Glinskej (bola r. 1538 otrávená) ho neopustili. Vládli v jeho mene, obohacovali sa, ale právo neplnoletého panovníka nedovolili spochybniť. Obaja strýcovia malého Ivana - Jurij a Andrej, bratia Vasilija III. - skončili v hladomorni. Táto vernosť bojarov malému Ivanovi bola predovšetkým dielom ich egoizmu, ktorý velil podporovať vládcu, ktorý sám panovať nemohol. Tým sa mocným rodom otvárala cesta k ničím neobmedzenej oligarchickej vláde.
🪖︎ Ján Kovačič 🕔︎ 28.06.2008 👁︎ 46483

Dáreios II.

Po Artaxerxovi I., který zemřel v roce 424 př. n. l., následoval jeho syn Xerxes II. Po měsíci a půl byl Xerxés II. zavražděn svým bratrem Sogdianem. Jeho nemanželský bratr Ochos, satrapa v Hyrkánii, se proti Sogdianovi vzbouřil, po krátkém boji ho zabil a zradou potlačil pokus vlastního bratra Arsita napodobit jeho příklad. Ochus přijal jméno Darius. Jména Xerxes II. ani Sogdianus se v datech četných babylónských tabulek z Nippuru nevyskytují; zde fakticky následuje vláda Dareia II. bezprostředně po vládě Artaxerxa I.
🪖︎ Vintar 🕔︎ 19.02.2024 👁︎ 771

Gaius Julius Caesar

S vojnami sú zákonite spojení aj veľkí bojovníci. Dnes by som chcel predostrieť krátky portrét muža, ktorý v dejinách vojenstva určite má svoju pozíciu. Je to Iulius Caesar, muž ktorý si pokoril Galiu, porazil Germánov, vyhral mnoho bitiek občianskej vojny a zároveň zakončil dejiny Starovekého Egypta. V dejinách staroveku mu môžu konkurovať zrejme len takí muži ako Alexander Veľký, Scipio Africanus, či Traianus.
🪖︎ Peter Frišo 🕔︎ 05.10.2002 👁︎ 31542

Bitva u Dien Bien Phu (díl 02.)

Bitva u Điện Biên Phủ byla vrcholnou konfrontací první indočínské války, která se odehrála mezi 13. březnem a 7. květnem 1954. Bojovalo se v ní mezi koloniálním Dálněvýchodním expedičním sborem Francouzské unie a komunistickými revolucionáři Viet Minhu. Spojené státy se války oficiálně neúčastnily, ale tajně se do ní zapojily tím, že poskytly Francouzskému svazu finanční a materiální pomoc, která zahrnovala i účast amerického personálu najatého CIA v bitvě. Čínská lidová republika a Sovětský svaz poskytovaly Viet Minhu podobně zásadní podporu, včetně většiny dělostřelectva a munice.
🪖︎ Karel Oktábec 🕔︎ 18.12.2011 👁︎ 38345

Bitva u Dien Bien Phu (díl 01.)

Dvě světové války se postaraly o celosvětové rozšíření moderních palných zbraní v takovém množství a kvalitě, že palebná převaha, umožňující i malým evropským vojenským jednotkám vítězit v koloniálních konfliktech nad výraznou přesilou domorodců, definitivně zmizela. Obrněná technika, tolik účinná na evropských bojištích, byla v horách a džunglích exotických válčišť s řídkou, případně vůbec neexistující silniční sítí v podstatě k ničemu. Jisté výhody přinášelo pouze letectvo, ať již jako vzdušná podpora pozemních jednotek nebo jako dokonalý dopravní prostředek v terénu bez sjízdných komunikací. Pro způsob myšlení absolventů evropských vojenských akademií bylo příznačné, že se tedy místo na zmizelou převahu v ručních zbraních (a víceméně zbytečnou převahu v obrněné technice) upnuli na převahu leteckou. Ve spojení s podceňováním protivníka a naprostým ignorováním reality vyústil tento postoj v porážku francouzské armády u Điện Biên Phủ...
🪖︎ Karel Oktábec 🕔︎ 18.12.2011 👁︎ 45141

Otec samopalů Škorpion Miroslav Rybář

Po zavedení automatické pušky (podle současné terminologie útočné pušky) Sa vz.58 do výzbroje armády vznikla potřeba vyzbrojit velitele, ale také průzkumníky, osádky vozidel apod. malou zbraní střílející s opřením o rameno dávkami, ze které by se ale dalo střílet také jen jednou rukou, jako pistolí.
Na vývoji Škorpionů pro speciální složky pracoval Ing. Rybář s dvouletou přestávkou od roku 1959 až do roku 1968.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 30.09.2012 👁︎ 22382

Falca ve službách Luftwaffe

V noci z 11. na 12. březen 1944 vzlétlo pět německými piloty ovládaných dvouplošníků Fiat CR.42LW z Nachtschlachtgruppe 9 k útoku proti spojeneckým pozicím na italské frontě. Více než tři roky poté, co z prvoliniové výzbroje Luftwaffe zmizely noční stíhačky Arado Ar 68, začalo německé letectvo opět bojově používat stíhací dvouplošníky. Samozřejmě již ne v jejich původní stíhací roli, nýbrž k nočním bitevním akcím.
🪖︎ Miroslav Šnajdr 🕔︎ 05.09.2011 👁︎ 27773

Aššurbanipal

Aššurbanipal byl králem novoasyrské říše od roku 669 př. n. l. do své smrti v roce 631 př. n. l. Obecně je připomínán jako poslední velký asyrský král. Aššurbanipal zdědil trůn jako favorizovaný dědic svého otce Asarhaddona; jeho 38letá vláda patřila k nejdelším ze všech asyrských králů. Ačkoli je jeho vláda někdy považována za apogeum starověké Asýrie, znamenala také poslední válečné tažení asyrských armád po celém starověkém Blízkém východě a počátek konce asyrské nadvlády nad touto oblastí.
🪖︎ Vladimír Šilhán 🕔︎ 17.02.2024 👁︎ 1025

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více